Jesteś tutaj:

Rok: 2025

Akademia z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Więcej o: Akademia z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 25 kwietnia 2025 roku, podczas trzeciej godziny lekcyjnej, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście – rodzice uczniów klas siódmych.
Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się część artystyczna. Młodzież recytowała wiersze patriotyczne, odgrywała scenki, tańczyła i śpiewała pieśni, które podkreślały znaczenie tego przełomowego wydarzenia w historii Polski.
W pierwszej scence widzowie przenieśli się do czasów uchwalania Konstytucji. Trzech jej twórców: Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj oraz poeta rozmawiali o potrzebie reform, nastrojach społecznych w kraju i budowie nowego porządku ustrojowego. Kolejna scenka ukazywała Potockiego, który tłumaczył chłopom, czym jest Konstytucja i jakie zmiany wprowadza dla zwykłych ludzi. Ostatnia scenka przedstawiała rozmowę mamy z synkiem, podczas której mama w prosty sposób wyjaśniała, czym jest Konstytucja i dlaczego warto znać jej historię. Na zakończenie akademii uczniowie zaprezentowali efektowny układ taneczny z biało-czerwonymi flagami. Był to piękny i symboliczny finał uroczystości, który wzbudził entuzjazm i wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności.
Akademia przebiegła w podniosłej atmosferze, skłaniając do refleksji nad wartością wolności, patriotyzmu i wspólnej tożsamości narodowej. Była ona nie tylko ważnym elementem szkolnych obchodów świąt narodowych, ale również cenną lekcją historii i obywatelskiej świadomości.

Więcej „Akademia z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

Ósmoklasiści na Giełdzie Szkół w Wiźnie – „Edukacyjny Kierunkowskaz”

Więcej o: Ósmoklasiści na Giełdzie Szkół w Wiźnie – „Edukacyjny Kierunkowskaz”

15 kwietnia uczniowie klas ósmych naszej szkoły wyjechali do Wizny, gdzie odbyła się Giełda Szkół pod hasłem „Edukacyjny Kierunkowskaz”. Wydarzenie to miało na celu pomóc młodzieży w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji w dotychczasowej ścieżce edukacyjnej – wyborze szkoły średniej.

Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną szkół średnich z Łomży i okolic. Prezentowane były różnorodne kierunki kształcenia – od liceów ogólnokształcących, przez technika, po szkoły branżowe. Przedstawiciele placówek dzielili się informacjami na temat profili klas, warunków nauki, a także życia szkolnego.

Wyjazd do Wizny był cennym doświadczeniem, które z pewnością pomoże naszym ósmoklasistom w świadomym wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Cieszymy się, że mogli wziąć udział w tak wartościowym wydarzeniu i życzymy im trafnych decyzji oraz sukcesów w dalszej nauce!

Więcej „Ósmoklasiści na Giełdzie Szkół w Wiźnie – „Edukacyjny Kierunkowskaz””

Dzień Katyński

Więcej o: Dzień Katyński

14 kwietnia społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła Dzień Katyński, oddając hołd tysiącom polskich oficerów bestialsko zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Obchody rozpoczęły się od podniesienia biało-czerwonej flagi i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Stanisławowi Śleszyńskiemu, usytuowaną w budynku urzędu gminy.
Kolejnym punktem uroczystości była podniosła akademia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem Anny Budrowskiej, Małgorzaty Godlewskiej i Marty Targońskiej. Część artystyczna przyjęła formę montażu słowno-muzycznego, obejmującego recytacje wierszy i pieśni patriotycznych, a zakończyła się wzruszającym tańcem z flagami. Za dekorację sali odpowiadały Alina Krupa i Małgorzata Strękowska.
Szczególnie poruszającym momentem było wystąpienie córki i wnuka Stanisława Śleszyńskiego – Jadwigi Śleszyńskiej i Lecha Śleszyńskiego, którzy przybliżyli zebranym postać przedwojennego wójta i posła na Sejm RP – Stanisława Śleszyńskiego.
Głos zabrał także pomysłodawca uczczenia pamięci Stanisława Śleszyńskiego w Gminie Rutki, Andrzej Grodzki. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wicestarosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski, przedstawiciele duchowieństwa, strażaków, urzędów gmin Łomża i Rutki.
Obecna była również przedstawicielka Poseł na Sejm RP Alicji Łepkowskiej-Gołaś.

W 85. rocznicę tej haniebnej zbrodni, oddajmy hołd wszystkim pomordowanym. Niech ich ofiara będzie dla nas zobowiązaniem do pielęgnowania prawdy, wolności i suwerenności.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją, którą można znaleźć na profilu: https://www.facebook.com/zambrowiacy/photos_albums
red.: Marzena Mioduszewska Starostwo Powiatowe w Zambrowie
opracowano na podstawie strony: http://zambrowiacy.pl/kult/uroczyste-obchody-dnia-katynskiego-w-szkole-podstawowej-w-rutkach-foto-wideo/
fot.: Krzysztof Dmochowski zambrowiacy.pl

Więcej „Dzień Katyński”

Dzień Wiosny

Więcej o: Dzień Wiosny
Od kilku lat w naszej szkole uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. W tym roku powitanie wiosny odbyło się zgodnie z kalendarzem 21 marca 2025 r. Ten dzień rozpoczęliśmy od integracji klas „Wiosennym śniadaniem”, którego celem było promowanie zasad zdrowego odżywiania. Kolejnym punktem programu był konkurs ” Disco Retro Wiosna”, czyli kształtowanie zainteresowania historią mody i muzyki z ubiegłego wieku.

Więcej „Dzień Wiosny”

Apel na temat przeciwdziałania przemocy w szkole i poza nią

Więcej o: Apel na temat przeciwdziałania przemocy w szkole i poza nią
24 lutego 2025 r. uczniowie klas IV -VIII wzięli udział w apelu przygotowanym przez kolegów i koleżanki z klasy V B na temat przeciwdziałania przemocy w szkole i poza nią.
Podczas apelu Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski oraz Pani Dyrektor Anna Wądołowska wręczyli dyplomy i nagrody za sportowe osiągnięcia uczniów oraz za udział w szkolnych konkursach.

Więcej „Apel na temat przeciwdziałania przemocy w szkole i poza nią”

Uczniowie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

Więcej o: Uczniowie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej
W dniu 20 lutego 2025 roku uczniowie klas VI i VII udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie Cinema City, gdzie obejrzeliśmy film „Lars jest LOL”. Seans miał ważny wymiar edukacyjny, ponieważ poruszał istotne kwestie społeczne. Jednym z głównych celów filmu było zwiększenie świadomości uczniów na temat akceptacji inności. Pokazał on, że nie warto oceniać ludzi po pozorach ani kierować się uprzedzeniami wobec osób, które się od nas różnią – często to właśnie one mogą stać się naszymi dobrymi przyjaciółmi. Film skłonił nas również do refleksji nad rolą uprzedzeń w nawiązywaniu relacji. Był wstępem do ważnej dyskusji na temat bullyingu oraz tego, jak reagować, gdy ktoś w naszym otoczeniu jest nękany. Kolejnym istotnym zagadnieniem poruszonym w filmie było zjawisko przemocy w Internecie. Seans zwrócił uwagę na odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych i konsekwencje nieprzemyślanych działań w sieci. Dzięki temu uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jak ważne jest mądre i świadome poruszanie się w świecie cyfrowym. Film uwrażliwił nas również na potrzeby drugiej osoby, kształtując empatyczne i otwarte postawy. Podkreślił wartość szacunku, zrozumienia i odwagi w obronie słabszych.
Po seansie udaliśmy się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić gmach parlamentu i zapoznać się z jego funkcjonowaniem. Podczas wizyty gościła nas pani poseł Alicja Łepkowska-Gołaś, która opowiedziała nam o swojej pracy. Spotkaliśmy również posłów z naszego województwa: Pana Stefana Krajewskiego oraz Pana Kazimierza Gwiazdowskiego. Na pamiątkowej tablicy w budynku głównym Sejmu RP odnaleźliśmy nazwisko byłego posła V kadencji Sejmu II RP, który był również Wójtem Gminy Rutki- Stanisława Śleszyńskiego. Była to niezwykle cenna lekcja patriotyzmu.
W wycieczce uczestniczyli również Pani Dyrektor naszej szkoły, Wójt Gminy Rutki oraz Pani Sekretarz Gminy, co dodatkowo podkreśliło rangę wydarzenia. Cały wyjazd przebiegł w miłej atmosferze i dostarczył nam wielu ciekawych doświadczeń. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów, wzbogaceni o nową wiedzę i niezapomniane wspomnienia.

Więcej „Uczniowie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej”

Do góry