Przyrodnicze laboratorium

Powiększ obraz

Benjamin Franklin powiedział:

„Powiedz mi, a ja zapomnę. Naucz mnie, a ja zapamiętam. Zaangażuj mnie, a ja się nauczę.”

Zasadę tą stosujemy na zajęciach Przyrodniczego Laboratorium prowadzonego w naszej szkole w ramach projektu „Akademia nauki w Szkole Podstawowej w Rutkach – Kossakach”. Zgodnie z nią uczniowie bardzo angażują się w realizację przygotowanych tematów.  Atrakcyjna jest dla nich zarówno forma, jak i treści edukacyjne zajęć. Korelacja  z materiałem realizowanym na lekcjach chemii i fizyki dodatkowo motywuje uczniów do pracy.

Młodzież samodzielnie wykonywała  modele cząsteczek gazów, z których złożone jest powietrze. Budowała atomy przedstawione na modelu stworzonym w oparciu o teorię Nielsa Bohra. Za pomocą czarno-białych elementów uczniowie mogli samodzielnie odtworzyć zadaną strukturę molekularną, tworząc jądra komórkowe z neutronów i protonów oraz układać elektrony na kolejnych powłokach. Wiele emocji wzbudziło również domino chemiczne, które jest dowodem na to, że wiedza może być podana w przystępny i interesujący sposób. Pomoże ono uczniom zapamiętać wzory i trudne nazewnictwo z zakresu chemii.