Weź się przytul, czyli dlaczego czułość ma moc terapeutyczną?

Powiększ obraz

Pośród … wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć.                   

Jan Paweł II                       

Kochana Mamo! Kochany Tato!

Codziennie mówcie mi, że mnie kochacie, że jestem dla Was kimś bardzo ważnym. Bardzo chcę odczuwać Waszą miłość do mnie. I choć Wam o tym nie mówię, może się wstydzę, może mnie nie nauczyliście mówić o swoich uczuciach, proszę Was przytulajcie mnie rano, jak przychodzę ze szkoły i przed snem. Moje serce nieustannie krzyczy: przytul! przytul!

Nie ma nic lepszego od przytulania.

Przytulanie daje ogromną siłę dziecku i jest potrzebne każdemu człowiekowi. Robisz to? Oprócz tego, że przytulanie jest sposobem wyrażania uczuć wobec drugiej osoby, to wywiera duży wpływ na nasze zdrowie.

   „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie” – mówiła Virginia Satir, amerykańska wybitna psychoterapeutka, specjalistka w terapii rodziny.

Dotyk jest jedną z najpiękniejszych form kontaktu rodzica z dzieckiem. Mowa oczywiście o dobrym, przyjaznym dotyku, który daje poczucie bezpieczeństwa i którym można powiedzieć „kocham cię”, ale też zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Dotyk jest potrzebny, a wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Te z nich, które są go pozbawione częściej chorują, tracą na wadze, a cały proces rozwojowy przebiega wolniej. Przytulanie wpływa na układ odpornościowy, pracę mózgu i zdolności motoryczne i co najważniejsze – buduje więź i daje poczucie bezpieczeństwa, czyli:

Dziecka przytulanie to miłości dawanie. Co najważniejsze, ono czuje się kochane. A co za tym idzie, buduje się w nim odpowiednie postrzeganie siebie i silne poczucia własnej wartości.

Dziecka przytulanie daje duże zaufanie. Tuląc je w ramionach zapewniamy mu symboliczną ochronę, dajemy poczucie bezpieczeństwa z czego rodzi się ufność. Dziecko nie ma poczucia samotności, czuje, że może liczyć na swojego rodzica.

Dziecka przytulanie to energii dodanie. Szczere, pełne miłości i emocji tulenie każdemu daje zastrzyk pozytywnej energii. Czasami koi, a czasami jest wyrazem radości, którą to przekazuje się dziecku.

Niejednokrotnie rodzice dzieci uznanych za „trudne” doświadczają przemiany ich pociech, gdy nauczyli się sztuki przytulania oraz rozsądnego realizowania ich potrzeb.

Zdaniem naukowców przytulanie sprawia, że „robi nam się ciepło na sercu”. Jesteśmy stabilniejsi emocjonalnie i bardziej pozytywnie nastawieni do życia. Bezpieczny i czuły dotyk jest naturalnym antydepresantem, poprawia humor i sprawia, że czujemy się radośni, mamy większe poczucie własnej wartości, potrafimy lepiej radzić sobie ze stresem.

Przytulenie jest też komunikatem. Czasami właśnie ten gest może więcej powiedzieć niż milion słów.

Jeśli chcecie zrobić coś bardzo ważnego dla przyszłych pokoleń, to przytulajcie własne dzieci.