Zdania, które dodadzą dziecku skrzydeł – krótka ściąga dla rodziców

Powiększ obraz

„By wierzyć w siebie, muszę mieć kogoś, kto we mnie uwierzy”

Są takie słowa, zdania, które usłyszane budzą dumę, poczucie własnej wartości, pomagają przezwyciężyć trudności. Dodają odwagi, wiary we własne siły, pomagają poukładać dziecięcy świat. Są wyrażenia, których rodzice powinni używać w stosunku do swoich dzieci jak najczęściej, by je budować i wzmacniać to, co pozytywne. Te same zdania działają pozytywnie na nas – dorosłych – warto o tym pamiętać.

Łatwiej powiedzieć „Nie”, zabronić, odmówić, uciąć temat, prawda? Trudniej mądrze zmotywować, zachęcić do działania, dodać skrzydeł. A jeszcze trudniej konsekwentnie, przez lata budować w dziecku wiarę w siebie i pozytywny obraz świata. Tak sądzisz? To nieprawda! Wcale nie trzeba fachowej wiedzy psychologicznej i niewyobrażalnie wielkiej cierpliwości, by dziecko wyrosło na pozytywnie nastawionego do ludzi, pewnego siebie człowieka. Przeczytaj poniższe zdania, zapamiętaj i powtarzaj je dziecku jak najczęściej. Są proste, nic nie kosztują i dotyczą najzwyklejszych codziennych sytuacji. I w tym tkwi ich moc!

Przedstawiam Państwu przykłady zdań, które wdrażane w codzienne życie przyniosą pozytywne, zaskakujące efekty. Te słowa motywują, dodają pewności i zostają w pamięci na długie lata.

Twoje dziecko usłyszało dziś któreś z nich?

ZDANIA, KTÓRE DODADZĄ DZIECKU SKRZYDEŁ

Zrobiłeś kawał dobrej roboty!

Jestem z Ciebie dumny, bo tak się starasz!

Bardzo lubię z Tobą spędzać czas.

Lubię, gdy Ty…

Z każdym dniem Ci lepiej idzie!

Lubię w Tobie…

Masz powody do dumy.

To dobry pomysł!

Widzę, że naprawdę włożyłeś w to dużo pracy.

Zrobiłeś w tym bardzo duże postępy.

Wiedziałam, że dasz sobie radę!

Możesz to zrobić!

Masz wyjątkowy talent do…

Ten Twój pomysł jest bardzo twórczy (wyjątkowy, niezwykły, wspaniały) bo…

Gratuluję Ci sposobu w jaki…

To co zrobiłeś podoba mi się, ponieważ…

Dzięki za…

Podziwiam w Tobie to, że…

Możesz być z siebie dumny, bo…

Powinieneś być z siebie dumny!

Tylko tak dalej!

Wierzę, że dasz sobie radę.

Znakomita robota!

Jesteś w tym bardzo dobry!

Jestem z Ciebie dumna.

Robisz to z taką łatwością.

Potrafisz tak uważnie słuchać!

Lubię, gdy tak słuchasz!

Dobrze Ci idzie!

Cieszę się, że jesteś.

   To nieprawda, że są dzieci, których nie ma za co chwalić. W każdym można dostrzec coś dobrego – trzeba tylko chcieć dostrzec „grudki złota”. Czasem są one posypane kurzem lub zabrudzone błotem. Trzeba patrzeć na dziecko sercem…

„W wychowaniu kieruję się sercem.
Patrzę na dziecko sercem.
Dostrzegam serce w dziecku i dziecko w sercu.
Jego i swoim.”

(Janusz Korczak)

Słowa mają olbrzymią moc. Weź je w swoje ręce i buduj z nich pozytywną samoocenę dziecka.

 Pedagog szkolny – Elżbieta Karwowska