Umiar nie nadmiar. 3 minuty z życia dziecka poruszą Cię do głębi.

Drodzy Rodzice!

Zachęcam Państwa do obejrzenia krótkiego, ale bardzo wymownego filmu dotyczącego najważniejszej sfery życia rodzinnego, czyli relacji między członkami rodziny. Te 3 minuty sprawią, że chociaż na chwilę zatrzymacie się i zastanowicie, co jest w życiu najważniejsze.

Wychowujemy pokolenie dzieci urodzonych w epoce urządzeń ekranowych i nowych technologii. Ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów lub smartfonów, a niemal co trzecie dziecko w tym wieku korzysta z tych urządzeń codziennie lub prawie codziennie. Ekrany dają wiele możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używane w nadmiarze negatywnie wpływają na rozwój i zdrowie dziecka oraz relacje rodzinne.

Nie nadmiar, a umiar. Szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele aktywności przeniosło się do Internetu, warto dbać o zdrową równowagę w używaniu technologii. Zatrzymajcie się na chwilę refleksji, przyjrzyjcie się swoim nawykom, rozmawiajcie o cyfrowych aktywnościach w rodzinie. Poza ustaleniem zasad i granic, bądźcie uważni na to, kiedy technologie są niezbędne, kiedy wzbogacające, a kiedy warto odłożyć smartfony .

Przykładowe zasady domowe:

  1. Ograniczaj czas dziecka przed ekranem.
  2. Nie pozwalaj dziecku patrzeć w ekran przed snem.
  3. Nie korzystaj z ekranu przy jedzeniu.
  4. Spędzaj z dzieckiem czas aktywnie.
  5. Baw się z dzieckiem bez ekranów.
  6. Zabieraj na noc urządzenia elektroniczne z pokoju dziecka.
  7. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.

Mózg dziecka to niezwykle plastyczny organ, wysoce wrażliwy na warunki zewnętrzne. Do prawidłowego i harmonijnego rozwoju potrzebuje doświadczeń bogatych w różne bodźce, bliskości i uwagi dorosłych oraz możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dziecko miało szansę swobodnej eksploracji otoczenia. Ograniczanie pola działania dziecka, rekompensowanie dziecku braku rodzicielskiej uwagi przez udostępnianie urządzeń elektronicznych i brak uważności na jego potrzeby może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur jego mózgu.

Nie nadmiar, a umiar. Rodzicu, zadbaj o dziecięcy mózg!

Czas, który spędzacie obok swojego dziecka nie jest współmierny z czasem spędzonym ze swoim dzieckiem. Bądźcie obecni emocjonalnie, by Wasze dziecko nie czuło się odrzucone, lecz by czuło się chciane, kochane i w pełni wartościowe!

Czas – znajdź go, nim będzie za późno…

                                                    Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim dużo zdrowia.

                                                       Elżbieta Karwowska – pedagog szkolny

 

Link do filmu: